Saturday

Opposition Type Date H/A
Royal Ascot 27-Apr A Royal Ascot 192 - 4 Taplow 103 - 5 Draw
James Kent - 2/34 James Kent - 34
Chalfont St. Giles CL 4-May 4-May H Chalfont St. Giles 155 - 9 Taplow 77 Lost 78 Runs
Nick Heaton - 5/53
White Waltham CL 11-May A Taplow 237 - 6 White Waltham 141 - 9 Draw
Jeffery Brown - 68*
Jon Wrapson - 38
Dave Holland - 37
Alastair Ideson - 3/25
Mike Bradley - 2/9
Simon Wigmore - 2/30
Little Marlow CL 18-May A Taplow 106 Little Marlow 109 - 6 Lost 4 Wkts
Mike Bradley - 28
Jeffery Brown - 24
Mike Bradley - 3/21
Jeffery Brown - 2/23
Amersham Hill CL 25-May H Amersham Hill 108 Taplow 109 - 3 Won 7 Wkts
Jeffery Brown - 5/11
Mike Bradley - 2/17
Simon Wigmore - 2/19
Andrew Mills - 60*
Wraysbury CL 1-Jun A Taplow 242 - 8 Wraysbury 237 - 9 Draw
Nick Heaton - 46*
Jeffery Brown - 41
Scott Bradley - 33
Simon Wigmore - 3/67
Mike Bradley - 2/62
Great Kingshill CL 8-Jun 8-Jun H Taplow 165 - 8 Great Kingshill 110 Won 55 Runs
Scott Bradley - 76
Dave Holland - 40
Mike Bradley - 4/30
Laurence Brown - 2/15
Simon Wigmore - 2/27
Cookham Dean CL 15-Jun A Taplow 231 - 4 Cookham Dean 131 - 9 Draw
Dave Holland - 74*
James Kent - 36
Richard Wijeyesekera - 33
Bansi Chatralia - 33
Simon Wigmore - 4/24
Mike Bradley - 2/29
Penn & Tylers Green CL 22-Jun H Taplow 192 Penn & Tylers Green 194 - 7 Lost 3 Wkts
Andrew Mills - 62
Jon Wrapson - 28
Richard Wijeyesekera - 24
Simon Wigmore - 3/52
Mike Bradley - 3/74
Littlewick Green CL 29-Jun A Taplow 294 - 5 Littlewick Green 169 Won 125 Runs
Andrew Mills - 141
Dave Holland - 35
Ed Pettman - 35
Mike Bradley - 4/32
Simon Wigmore - 3/76
Chalfont St. Giles CL 6-Jul 6-Jul A Taplow 207 - 9 Chalfont St. Giles 132 Won 75 Runs
Ed Pettman - 66
Andrew Mills - 62
Richard Wijeyesekera - 20
Mike Bradley - 4/42
Simon Wigmore - 3/21
Martin Ainsworth - 2/24
White Waltham CL 13-Jul H Taplow 231 - 7 White Waltham 161 - 5 Draw
Mike Bradley - 61*
Laurence Brown - 46
Bansi Chatralia - 43
James Kent - 31
Mike Bradley - 4/26
Little Marlow CL 20-Jul H Taplow 293 - 9 Little Marlow 163 Won 130 Runs
Bansi Chatralia - 98
Scott Bradley - 42
Andrew Mills - 27
Mike Bradley - 4/37
Simon Wigmore - 3/24
Jeffery Brown - 2/28
Amersham Hill CL 27-Jul A Taplow 266 - 7 Amersham Hill 90 Won 176 Runs
Bansi Chatralia - 102
Chris Paskins - 100*
Jeffery Brown - 4/23
Mike Bradley - 4/26
Martin Ainsworth - 2/13
Wraysbury CL 3-Aug A Taplow 229 - 9 Wraysbury 186 - 6 Draw
Scott Bradley - 73
Andrew Mills - 63
Bansi Chatralia - 37
Martin Ainsworth - 2/29
Mike Bradley - 2/59
Great Kingshill CL 10-Aug A Great Kingshill 199 Taplow 200 - 5 Won 5 Wkts
Simon Wigmore - 4/37
Laurence Brown - 3/51
Jeffery Brown - 53
Richard Wijeyesekera - 36*
Scott Bradley - 29
Cookham Dean CL 17-Aug H Taplow 267 - 7 Cookham Dean 144 Won 123 Runs
Dave Holland - 70
Richard Wijeyesekera - 62
Jeffery Brown - 60*
Jeffery Brown - 4/25
Mike Bradley - 2/24
Simon Wigmore - 2/32
Penn & Tylers Green CL 24-Aug A Taplow 250 - 8 Penn & Tylers Green 108 Won 142 Runs
James Kent - 40
Dave Holland - 34
Nick Howell - 33
Andrew Mills - 30
Mike Bradley - 3/28
Simon Wigmore - 3/30
Jonathan Kellett - 2/13
Littlewick Green CL 31-Aug H Littlewick Green 208 Taplow 129 Lost 79 Runs
Simon Wigmore - 4/33
Jonathan Kellett - 3/45
Chris Lowe - 2/40
Simon Wigmore - 32
Ley Hill 7-Sep H Taplow 186 - 5 Ley Hill 169 Won 17 Runs
Lewis Fisher - 71
Thomas Lightfoot - 42*
Chris Lowe - 26*
Lewis Fisher - 6/32
Simon Wigmore - 3/47

Sunday

Opposition Type Date H/A
Yeading 28-Apr H Yeading 145 - 7 Taplow 146 - 7 Won 3 Wkts
Ian Kinrade - 3/54
Brian Wells - 2/31
Oliver Brown - 78
Stuart Peters - 23
Chalfont St. Peter 5-May A Taplow 172 - 9 Chalfont St. Peter 132 - 7 Draw
Laurence Brown - 55
Oliver Brown - 28
Charlie Sheldon - 27
Chris Lowe - 3/34
Oliver Brown - 2/18
Ballinger Waggoners 12-May H Ballinger Waggoners 209 - 5 Taplow 121 Lost 88 Runs
Ian Kinrade - 3/39 James Bannister - 26
S.G.I. 19-May H Taplow 209 - 8 S.G.I. 96 Won 113 Runs
Stuart Peters - 76
Laurence Brown - 40
Oliver Brown - 25
Ian Kinrade - 3/9
Oliver Brown - 2/26
Chenies & Latimer 2-Jun H Taplow 172 - 6 Chenies & Latimer 173 - 7 Lost 3 Wkts
Simon Christy - 42
James Bannister - 40
Keith Paskins - 32
Adam Uden - 3/32
Keith Paskins - 2/22
Uxbridge Casuals 16-Jun H Taplow 127 Uxbridge Casuals 128 - 8 Lost 2 Wkts
Dale De Kok - 46 Ian Kinrade - 4/27
Gordon McKenzie - 2/22
Dale De Kok - 2/22
Bledlow Ridge 23-Jun A Taplow 105 Bledlow Ridge 106 - 4 Lost 6 Wkts
Gerry Bowyer - 20 Laurence Brown - 3/29
Fulmer 30-Jun H Fulmer 204 - 6 Taplow 160 Lost 44 Runs
Simon Goodrham - 3/46
Ian Kinrade - 2/52
Thomas Lightfoot - 49
Simon Christy - 24
Oliver Brown - 20
White Waltham 7-Jul A White Waltham 163 - 5 Taplow 139 Lost 24 Runs
Simon Wigmore - 2/18 Oliver Brown - 57
Laurence Brown - 52
Kiwis 14-Jul H Kiwis 224 - 8 Taplow 102 - 8 Draw
Simon Wigmore - 2/28
Tony Cane - 2/53
Nick Howell - 33*
Simon Wigmore - 20
Chiltern Gypsies 21-Jul A Taplow 201 Chiltern Gypsies 110 Won 91 Runs
Andrew Bond - 86
Jeffery Brown - 40
Chris Paskins - 2/1
Paul Bannister - 2/17
Darren Edwards - 2/19
Uxbridge Casuals 28-Jul A Uxbridge Casuals 168 - 9 Taplow 118 - 8 Draw
Ian Kinrade - 3/27
Simon Wigmore - 2/22
Stuart Peters - 66
Old Paludians 4-Aug H Taplow 149 - 7 Old Paludians 146 - 6 Draw
Keith Franklin - 71*
Gerry Bowyer - 27
Simon Wigmore - 3/55
Ruislip Manor 11-Aug H Ruislip Manor 53 Taplow 54 - 3 Won 7 Wkts
Mathew Lellman - 3/10
Chris Lowe - 3/14
Nick Howell - 2/13
Harrowdene 18-Aug H Harrowdene 236 - 6 Taplow 133 - 9 Draw
Simon Wigmore - 3/27 Nick Mockett - 34
Gerry Bowyer - 27
Marlow Park 8-Sep A Marlow Park 233 - 7 Taplow 116 Lost 117 Runs
Simon Wigmore - 6/51 Thomas Lightfoot - 49

Mid-Week

Opposition Type Date H/A